Badania diagnostyczne

W zależności od wyniku badań przesiewowych, może ci zostać zaproponowane kolejne badanie, takie jak punkcja owodni lub badanie ultrasonograficzne, w celu zdiagnozowania ewentualnego problemu. W większości przypadków te kolejne badania wykazują, że dziecko jest zdrowe. Jeżeli nie, zostanie ci zaproponowana porada pomagająca w podjęciu decyzji, co robić.

Pobranie próbki kosmówki (CVS) i punkcja owodni, pozwalają wykryć anomalia chromosomalne, przede wszystkim zespół Downa. Badania te proponuje się zwykle tylko kobietom, u których występuje większe prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z wadą ponieważ badanie takie wiąże się z ryzykiem poronienia. W przypadku starszych matek na przykład jest większe prawdopodobieństwo, że urodzą dziecko z zespołem Downa. Badanie takie może także zostać zaproponowane matce, która wcześniej urodziła dziecko z jedną z tych wad. Punkcję owodni wykonuje się później, po 14. tygodniu. Po wprowadzeniu strzykawki do macicy, przez powłoki brzuszne, pobiera się próbkę płynu owodniowego. Ryzyko poronienia wynosi 1 procent, o czym zostaniesz poinformowana.

Na wyniki czeka się od 10 dni do kilku tygodni. CVS wykonuje się po 10. tygodniu ciąży. Cieniutką rurkę wprowadza się do macicy przez szyjkę lub powłoki brzuszne i za pomocą strzykawki pobierana jest próbka kosmówki, czyli tkanki tworzącej łożysko. Ryzyko poronienia wynosi 2 do 4 procent, o czym zostaniesz poinformowana. Czas oczekiwania na wyniki to 7 do 10 dni.

Comments are closed.